top of page

                                                                                          Виховати не значить тільки вигодувати і винянчити, але і дати    напрямок серцю і розумові.

Віссаріон Бєлінський


Виховання – багатогранний і складний процес, значення якого неможливо переоцінити. Він передбачає формування у дитини єдиної системи цінностей і соціальних компетенцій. А це і ставлення до себе і своїх батьків, відношення до природи, суспільства, своєї країни тощо.

Мета виховання:

  • створення цілісної моделі виховної системи на основі національних та загальнолюдських цінностей

  • формування морально-духовної життєво-компетентної особистості, яка успішно самореалізується в соціумі як громадянин, сім’янин, професіонал

 

Основні напрямки виховної роботи:

  • ​Громадянське виховання

  • Родинно-сімейне

  • Трудове

  • Моральне

  • Творчий розвиток особистості

  • Формування здорового способу життя

  • Художньо-естетичне

 


Проблемне питання виховної роботи:"Формування всебічно розвиненої особистості шляхом модернізації виховної системи школи"



АНАЛІЗ ДІЯЛЬНОСТІ ШКОЛИ З ВИХОВНОЇ РОБОТИ


Виховна діяльність школи - це цілісне динамічне формування , яке має кілька підсистем і володіє великою кількістю нестандартних зв’язків та видів діяльності. У ній безперервно йде процес самоорганізації і пристосування дому що їй властива потреба в оновленні, в постійній відповідності вимогам часу.До підсистем виховної діяльності школи можна віднести урочну виховну діяльність, яка проводиться в межах одного або всіх навчальних предметів, і позакласну виховну роботу, яка також має свої підсистеми.Це робота, яка проводиться в межах класу, гуртка, клубу, секцій, учнівської організації поза школою. Всі названі підсистеми мають загальні риси: єдину мету, структуру, взаємопов’язаність усіх компонентів, зв’язок із середовищем.Процес виховання двохсторонній. У ньому беруть участь як вихователі, так і вихованці. Відображення виховних впливів особистістю стає наслідком взаємодії, тобто результатом процесів, які йдуть ніби на зустріч один одному. Отже, виховна діяльність включає в себе не тільки діяльність вихователів, а й вихованців,яка вияляється через функцію самовиховання.Важливим компонентом структури виховної діяльності школи є -управлінський. Він покликаний створити умови для успішного формування всебічного розвитку особистості учня, забезпечити її позитивну спрямованість на основі власної активності.Навчання і виховання доцільно підпорядковувати розвитку особистих зусиль, особистої відповідальності кожного учня за здійснення своїх прагнень, за свої вчинки, за свій успіх у житті. Тобто,метою виховання можна вважати формування конкуренто спроможної особистості з постійною потребою самореалізації та самовдосконалення, з гуманістичним світосприйманням і почуттям відповідальності за долю України її народу і всього людства.Основними суб’єктами виховної роботи з учнями на рівні школи є педагогічний, учнівський, батьківський колективи та їх органи управління.Обсяг і зміст виховних функцій, співвідношення виховної і управлінської діяльності різні. їх успіх залежить від того, наскільки повно суб’єкти розуміють свої функції, мають необхідні права, вміло організовують суб’єктивно-об’єктивні відносини різних підсистем цілісної виховної системи.Виховну роботу в школі ми намагаємось проводити по принципу системного підходу, адже суть виховної роботи не у розмовах з дітьми, чи проведенні певної кількості заходів, а в організації життя дитини.Системність - одна із загальних закономірностей природи: коли у системі не спрацьовує якась ланка, то вона виходить з ладу. Тому, працюючи ми намагаємось, щоб у нашій школі виробилась така виховна система, яка зможе реалізувати мету нашої виховної роботи: «Формування творчо працездатного учнівського колективу в умовах створення національної школи».
Сам термін “Всебічний розвиток особистості” говорить, що дитина повинна одержати не тільки суму знань у школі, а й розвинутись фізично, культурно, морально, щоб стала вона в майбутньому культурним і інтелігентним членом суспільства. Тому у змісті виховної роботи в органічному зв’язку присутні елементи морального, трудового, естетичного, патріотичного, родинного, фізичного виховання. Але в реалізації змісту виховної роботи ми намагаємось здійснювати не тільки комплексний підхід, забезпечити єдність усіх напрямків, але і акцентувати увагу учнів на досягненні цілей і завдань школи в конкретних умовах. Тому, виходячи з умов нашої школи, ми вибрали домінуючі напрямки: спортивно-оздоровчий, патріотичний, художньо-естетичний, морально-правовий, превентивний.Проводячи різні заходи, ми не намагаємось “приурочити” їх якомусь напрямку; реалізувати багато напрямків можна просто через будь-яку справу. Наприклад: якщо учні 1-4 класів працюють за програмою “Де ти живеш?”, яка J включає розділ пам’ять, патріот, трудівник, народне джерело, екологія, то ми проводимо різні заходи по кожному напрямку, але намагаємось, щоб поставлена ціль була комплексною.При поставленні цілей і завдань виховання, виборі його форм і методів намагаємось враховувати потреби учнів, особливості дітей, які склались під впливом сучасного життя. У цій системі особлива роль відводиться учнівському самоврядуванню. Ми намагаємось, щоб учні не були пасивними спостерігачами у підготовці і проведенні багатьох справ. У школі працює координаційна рада. Пропозиції щодо планування і організації справ часто ідуть від бажання дітей щось зробити чи змінити. Однак дуже часто учень ще залишається об’єктом маніпуляції класного керівника, організатора чи органу управління. Добитись корінної зміни поглядів на учня - одна із основних проблем, мабуть, не тільки нашої школи. Дуже часто ми звертаємось до педагогіки заходів, нам ще важко відучити себе від низки заходів словесно-інформаційного чи навчального характеру, присвячених різним календарним датам.Але певна кількість заходів - ще не є системою. Тому, прогнозуючи виховну систему, ставимо собі за мету зробити її, як спосіб життя класного чи шкільного колективу, з певними законами, традиціями. І щоб ця система сприяла гармонійному розвитку особистості і виховувала високі моральні якості у поєднанні з фізичним і інтелектуальним розвитком. Можливо, кількість традиційних заходів само по собі зменшиться, натомість збільшиться кількість часу для простого спілкування, колективної діяльності, заняття улюбленою справою у гуртках чи секціях.


                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                         

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

  Документи:

 

  Суб`єкти соціально-педагогічного супроводу сім`ї


  Посадові обов`язки чергового адміністратора


  Обов`язки чергового вчителя


  Обов`язки класного керівника


  Єдині вимоги до учнів
 



 

bottom of page