top of page

Міжнародна акція

«16 ДНІВ ПРОТИ НАСИЛЛЯ»

 

„Домашнє насильство – сором для кривдників,

а не для постраждалих”

(«Ла Страда-Україна») 

 

   З 25 листопада по 10 грудня щорічно на території України проводиться акція «16 днів проти насильства». Метою акції є привернення уваги громадськості до актуальних для українського суспільства проблем подолання насильства в сім'ї та забезпечення рівних прав жінок і чоловіків. Подібні заходи широко поширені по всьому світу.

   Проведення кампанії «16 днів проти насильства» ініційоване Центром жіночого Глобального Лідерства у 1991 році. Дати початку та завершення акції вибрані не випадково: вони створюють символічний ланцюжок, поєднуючи заходи проти насильства стосовно жінок та дії щодо захисту прав людини, підкреслюючи, що будь-які прояви насильства над людиною, незалежно від її статі, є порушенням прав людини.

   За даними НАН України, 68% українок страждають від насильства в сім’ї, 20% з них зазнають тиранії постійно, і лише 2% жертв звертаються до суду. Багато з тих, хто страждає від насильства, не заявляють про пережите приниження через страх помсти, брак коштів для самостійного існування, 

емоційну залежність, турботу про дітей, побоювання, що до їхніх слів поставляться скептично або з недовірою.

    Основними завданнями акції «16 днів проти насильства» є:

  • привернення уваги громадськості до актуальних для українського суспільства проблем щодо подолання насильства в сім’ї та підвищення рівня обізнаності населення із зазначених проблем;

  • активізація партнерського руху органів державної влади, державних закладів, установ та організацій різних форм власності щодо викорінення домашнього насильства;

  • формування свідомості усіх верств населення щодо нетерпимого ставлення до насильства.

   Акція «16 днів проти насильства» покликана змінити ставлення в суспільстві до проблеми насильства, сприяти його попередженню і подоланню.

 

 

Історія акції «16 днів проти гендерного насильства»

  У червні 1991 року Центр Жіночого Глобального Лідерства www.cwgl.rutgers.edu та учасники Форуму з питань жінок, насильства та прав людини, представленого учасницями з 20 країн світу, закликали до глобальної кампанії «16 Днів проти гендерного насильства». 
    З того часу понад 1000 організацій та осіб з більш як 100 країн прийняли участь у щорічних всесвітніх кампаніях «16 Днів проти гендерного насильства», що закликає до припинення усіх форм насильства проти жінок. У 2001 році ця щорічна кампанія відзначила своє десятиріччя.
    Україна приєдналась до кампанії «16 Днів проти гендерного насильства» у 2000 році за ініціативи Міжнародного фонду «Відродження» та при підтримці Інституту Відкритого Суспільства, а вже у 2001 ця акція вийшла на загальноукраїнський рівень, об’єднавши 20 регіонів України та 75 державних та неурядових організацій. 
    В рамках акції проводяться тренінги, круглі столи, дискусії та дебати, семінари та лекції, виставки, трансляції освітніх програм, конференції, громадські слухання та інші заходи. (Інформацію щодо організацій, які приймали участь у минулорічній Акції та про заходи, які вони проводили, Ви можете отримати на сайті:  www.winrock.org.ua/DOS).
   Проведення цьогорічної акції координують Жіночий Консорціум України, Державний комітет у справах сім’ї та молоді та міжнародна організація Вінрок Інтернешнл.

    Ключові дати акції «16 днів проти гендерного насильства»

  • 25 листопада – Міжнаро дний день ООН з викоренення насильства щодо жінок – присвячений сестрам Мірабаль, які були жорстоко вбиті під час диктатури Трухильо у Домініканській Республіці у 1960 році;

  • 1 грудня – Всесвітній день боротьби із СНІДом. Вірус імунодефіциту людини та синдром набутого імунодефіциту стрімко поширюється у цілому світі;

  • 2 грудня – Міжнародний день боротьби за відміну рабства. У цей день у 1949 році Генеральна Асамблея ООН прийняла Конвенцію про боротьбу з торгівлею людьми та з експлуатацією проституції третіми особами;

  • 5 грудня – Міжнародний день волонтера. Волонтерство сьогодні – це потужний громадський рух, що має свої організації майже у всіх країнах світу, і давно вже переріс як національні кордони, так і сфери застосування волонтерської праці;

  • 6 грудня - Річниця з дня “Монреальської різанини”, коли 14 жінок-студенток були вбиті злочинцем лише через те, що “вони були феміністками”;

  • 10 грудня – День Захисту Прав Людини. 10 грудня 1948 року уряди країн-членів ООН визнали права людини “на життя, свободу та недоторканість особи для всіх без винятків”, підписавши Загальну Декларацію Прав Людини.

 

Якщо Ви стали жертвою насилля чи виникли надскладні життєві ситуації:

НЕ ЗАЛИШАЙТЕСЬ ЗІ СВОЄЮ ПРОБЛЕМОЮ –

ЗВЕРНІТЬСЯ ПО ДОПОМОГУ.

Знайте, що поряд завжди є люди, які можуть Вас вислухати і допомогти!

 

1. Управління у справах сім’ї,

молоді та сорту                               56–60–18

56–60–88       

 

2. Міський центр соціальних служб

для сім’ї, дітей та молоді               32–08–01

36–21–79         

 

3. Служба у справах дітей

Соснівського райвиконкому          45–24–32

45–64–71       

 

Придніпровського райвиконкому

45–24–08       

45–22–75        

 

4. Кримінальна міліція у справах дітей

Соснівського РВ УМВС України

в Черкаській області                      39–36–53

 

Придніпровського РВ УМВС України

в Черкаській області                      45–70–35

  45–35–64      

 

5. Черкаський обласний притулокдля дітей

(психолог, психотерапевт)           64–22–00

  64–22–33       

 

6. Національна лінія Телефону Довіри

та проблемам ВІЛ/СНІД            

0–800–500–451

 

 

7. Телефон довіри

(психологічні,

юридичні консультації)                33–09–00

 

Пам'ятка

для батьків про те,

як вберегти своїх дітей від насильства

 

    Як допомогти дітям, щоб вони відчули себе захищеними, сильними і вільними? Сьогодні більшість батьків дуже часто і по-різному приводу відчувають страх за своїх дітей. Щоб допомогти дітям уникнути насильства, батьки повинні повернути свій страх в дію.

   Батьки повинні почати розмовляти з дітьми про насильство з раннього віку і продовжувати обговорення цієї теми з дорослішанням дітей. Багато батьків бояться, коли їм пропонують говорити з дітьми про насильство. Мами і тата турбуються про те, що замість того, щоб допомогти дітям впоратися з насильством, вони налякають їх, позбавлять наївності і довіри тобто, фактично нашкодять їм.

    Хоча цей страх можна зрозуміти, зовсім не означає, що він обгрунтований. Існує безліч способів, за допомогою яких батьки можуть говорити зі своїми дітьми, навіть з малюками, щоб вони відчули себе захищеними і більш впевненими в собі, замість того, щоб налякати їх і позбавити довіри.

 

Коли і де?

 

    Важливо знайти підходяще місце і час, щоб поговорити з дітьми про насильство і про те, як його попередити. Іноді батьки чують страхітливі повідомлення в новинах і, підігріваються власним страхом, приймають самий серйозний вираз обличчя і звуть дітей на бесіду. Хоча це не завжди приносить шкоду, але це не найкращий спосіб допомогти дітям оволодіти стратегією попередження насильства.

    Говорити про попередження насильства можна, використовуючи ситуації, в яких ми опиняємося щодня. Для обговорення теми насильства батьки можуть почати зі своїми дітьми короткі й багатообіцяючі бесіди, використовуючи мультфільми та інші дитячі телевізійні програми. Коли якогось із героїв мультфільму б'ють або в іншій програмі показують постраждалу  дитину, батьки можуть під час рекламної паузи обговорити з дітьми побачене. Зверніть увагу своєї дитини на те, що бити дітей не можна, що діти мають право бути захищеними і що дорослі або інші люди не мають права ображати їх. Це - перший урок, який повинні засвоїти діти.

 

Як знайти підходящі слова?

 

    Слова підбираються, виходячи з "низької частки страху" в них. Наприклад, розмова про те, як залишитися в безпеці, лякає значно менше, ніж розмова про зустріч з незнайомою людиною. Замість слів "згвалтування", "сексуальне насильство" краще використовувати слова "безпечний і небезпечний дотик".

      Перш ніж почати бесіду з дітьми, батьки повинні домовитися між собою про те, які слова використовувати в розмові з дітьми. Узгодженість допоможе уникнути непорозумінь. Батьки повинні без всякого сорому називати анатомічні частини тіла своєю мовою. Якщо дитина відчує, що батьки соромляться вимовляти такі слова, як пеніс, вульва (зовнішні статеві органи), сідниці, анальний отвір (задній прохід), тоді дитина також не використовуватиме ці слова, щоб описати насильство. Багато дітей, що зазнали насильство, не розповіли своїм батькам про це тому, що не знали, якими словами висловити те, що сталося з ними.

     Щоб підвищити впевненість дитини в собі і зменшити почуття страху, найкраще зосередити розмову на тому, що дитина може зробити в неприємній ситуації. Батьки можуть розповісти про навички безпеки, необхідні для того, щоб уникнути насильства, точно так само, як вони розповідають про заходи безпеки при переході вулиці. Розмовляючи про те, як правильно переходити вулицю, ми вчимо дитину безпечній поведінці на дорозі, а не тому, що може зробити з ним машина. Цю логіку можна використовувати в бесідах про те, як уникнути насильства. На жаль, багато дорослих весь час розповідають дітям про поганих незнайомців та про те, які жахливі речі можуть трапитися з ними. Дитина запам'ятовує ці страшні історії, але при цьому не пам'ятає урок про те, як уникнути насильства. Пам'ятайте про те, що вам треба зробити упор на навичках, яким ви навчаєте дитину, а не на небезпеку, що підстерігає її.

 

Впевненість у собі

 

    Впевненість в собі грає велику роль у нашій здатності зробити що-небудь. Коли ми віримо, що ми можемо щось зробити, тоді ми на шляху до успіху. Так само вірне і зворотнє. Коли ми вважаємо, що не зможемо зробити що-небудь, тоді, найчастіше, ми навіть не вживаємо ніякої спроби. Діти, як і дорослі, мають повірити в свої здібності. Батьки можуть допомогти дітям у розвитку важливого почуття самооцінки різними шляхами.

    Після бесіди про безпеку скажіть своїй дитині про те, що ви впевнені в тому, що вона пам'ятатиме про навички безпеки, перебуваючи вдома, в школі або на вулиці. Дайте зрозуміти своїй дитині, обнявши її, показавши гордість своїм голосом і словами, які ви скажете, що ви вірите в неї і її здібності.

 

Тренування

 

    Ефективні навички безпеки не з'являться відразу. Отримані навички та інформацію необхідно закріплювати. Дітям, як і дорослим, необхідне нагадування. Повторіть навички безпеки перед тим, як ваша дитина буде виходити з дому самостійно. У такому випадку вона завжди пам'ятатиме про отриману інформацію, якщо їй доведеться нею скористатися. Діти засвоюють і зберігають інформацію по-різному, в залежності від віку та стадії розвитку.

 

Навички з попередження насильства

 

    Якщо дитина опиниться в загрозливій ситуації, у неї має бути кілька варіантів вибору. Нижче перераховані можливі варіанти, які батьки можуть при нагоді обговорювати з дитиною.

  1. Тікай від небезпеки. Біжи в школу, до сусідів, в магазин або додому. Біжи в найближче  безпечне місце. (Батьки повинні допомогти дітям визначити всі безпечні місця по маршруту, яким користується дитина щодня.)

  2. Голосно кричи і не припиняй кричати, поки не опинишся в безпеці. Ця стратегія вимагає практики, оскільки дітей вчать тому, що в багатьох випадках кричати некрасиво. Щоб вдатися до крику в небезпечній ситуації, як дорослі, так і діти повинні відрепетирувати цей крик. Для таких репетицій потрібно спуститися в підвал або щільно закрити двері, щоб нікого не налякати. Коли ви проводите репетицію крику з дітьми молодшого віку, починайте кричати неголосно, поступово роблячи крик все голосніше і голосніше. Маленьких дітей гучний крик може налякати.

  3. Визначте безпечні і небезпечні секрети. Підготовка до святкування дня народження або іншого свята, які тримаються в таємниці, або захований подарунок - це безпечні секрети, вони не змушують дитину відчувати почуття страху. Такі секрети, зрештою, повіряються кому-небудь. Небезпечні секрети часто змушують дітей відчувати страх або сором. Небезпечним секретом завжди потрібно поділитися з дорослим, який допоможе тобі.

  4. Разом зі своєю дитиною постійно згадуйте імена безпечних дорослих. Безпечні дорослі - це дорослі, які вислухають дитину, повірять їй і допоможуть. Пам'ятайте, що дитині крім матері і батька потрібні інші дорослі. Вчителі, бабуся, дідусь, друзі, сусіди - всі ці люди можуть бути безпечними дорослими для вашої дитини.

  5. Дозвольте своїй дитині говорити слово "ні". Багато дітей вважають, що дорослим не можна відмовляти і що їх за це покарають. Однак діти повинні зрозуміти, що їм потрібно говорити "ні" будь-якій дорослій, яка їх лякає своїми проханнями чи вимогами.

  6. Твоє тіло належить тільки тобі, я дозволяю тобі і допомагаю тобі піклуватися про нього.

  7. Всякий раз, коли в тебе виникають проблеми, неважливо, лякають вони тебе чи змушують соромитися, я вислухаю тебе, повірю тобі і допоможу. Це, напевно, одне з найважливіших одкровень, оскільки діти часто думають, що їм ніхто не повірить. Вони також вважають, що нашкодять собі або тій людині, яка їх ображає. Батьки повинні роз'яснити своїм дітям, що хочуть захистити їх від зла.

 

Захищений, сильний і вільний

 

    Усі батьки хочуть, щоб їхні діти виросли, відчуваючи себе захищеними, сильними і вільними. Бути батьком - важке завдання, цьому потрібно вчитися. Спілкування - це найважливіший союзник батьків, який допоможе їм виростити здорову дитину. Уміння вислухати дитину, поговорити з нею начистоту - ось з чого треба виходити, щоб виробити у дитини навички, які допоможуть їй уникнути насильства. Кожен з нас має право вирости вільним від насильства.

bottom of page